Zahtevana stran ne obstaja

Mogoče iščete ...

Sakralni objekti

Župnijska cerkev sv. Martina na Ponikvi

Cerkev stoji na vzhodnem robu vasi Ponikva. Prvotno je bila na tej lokaciji arhivsko izpričana že romanska cerkev. Današnja, baročna, je bila zgrajena med letoma 1732 in 1758, dve leti kasneje pa je bila tudi posvečena in spada med cerkve sladkogorskega tipa. Pravokotni ladji z nadzidanim zvonikom sledi enako visok, ožji prezbiterij, ki ima na severni strani prizidano kapelo in shrambo. Cerkev obiskovalce preseneča s svojo velikostjo, saj njena celotna dolžina znaša kar 35 m in nj...

Več

Aktualno

Mersijeva prižnica v cerkvi sv. Martina na Ponikvi

V notranjosti ene najlepših baročnih cerkva v Sloveniji, v cerkvi sv. Martina na Ponikvi, se skriva izjemna kiparska umetnina. Razkošna prižnica, bogato okrašena z okrasjem in kipi je nastala pred približno 250 leti in je delo izjemne kiparske družine Mersi iz bližnjega Rogatca. In kar je še pomembneje, kasneje vanjo niso posegali in prižnico lahko občudujemo v njeni izvirni podobi.

Mersijeva prižnica

Umetelno izdelana prižnica očara s svojo impresivno podobo. Razko...

Več

Sakralni objekti

Župnijska cerkev sv. Jurija v Šentjurju z župniščem

Prva omemba kraja Šentjur je povezana s cerkvijo sv. Jurija v listini iz leta 1340. Sedanjo cerkev so na lokaciji zgodnjegotske cerkve v Zgornjem trgu zgradili med letoma 1708 in 1721. Po izročilu je objekt gradil mariborski gradbenik Fuchs, a se je sprl in gradnjo zapustil. Zvonik je bil prizidan v letih 1760-63. Patrocinij cerkve dokazuje, da je na tej dominantni legi, že od romanike dalje izpričan sakralni objekt. Cerkev predstavlja tip baročne stavbe z ladjo in stranskimi kapela...

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Ožbalta v Unišah pri Ponikvi

Cerkev stoji na zemljišču, ki je bil del velike posesti, ki jo je v začetku 18. stoletja kupil Štefan Novak, ded Antona Martina Slomška. Na njegovi zemlji je že stala kapela sv. Ožbalta iz 15. stoletja. Dal jo je povečati in opremiti v baročnem slogu. Okrog cerkve je njegov vnuk Anton Slomšek pasel očetovo čredo. Stopnice, ki vodijo v zvonik, so mu bile prva prižnica, da je z nje drugim pastirjem obnavljal nagovor, ki ga je slišal pri nedeljski sveti maši.
Stavba datira ...

Več

Aktualno

Velikonočnica na Ponikvi je zacvetela

Velikonočnica, ponos Ponikve, je letos že odprla svoje vijolične cvetove! Najti jo je mogoče na zaščitenem rastišču pri Boletini na Ponikvi, približno 1 km od cerkve Sv. Martina na Ponikvi.

 

Pri ogledu prosimo vse obiskovalce, da upoštevajo navodila in po rastišču ne hodijo in ne trgajo cvetic.

 

Termini vodenih ogledov do vključno 4. aprila:

petek 15.00-18.00, sobota in nedelja 9.00-18.00.


Informacije:

TIC Šentjur (03) 749-25-23, tic[@]turizem...

Več

Sakralni objekti

Župnijska cerkev sv. Magdalene v Lazah pri Dramljah

Cerkev predstavlja stavbo s tipično poznobaročno zasnovo iz srede 18. stoletja. Ima centralno ladjo s kupolo, kateri sledijo na vzhodu prezbiterij v obliki trilista, kapela s kapasto kupolo in zakristija. Veliki oltar je baročno delo iz srede 18. stoletja, ostali trije oltarji so iz 19. stoletja. Prvotni zvonik se je leta 1809 porušil, novega pa so postavili čez dve leti.

Več

Sakralni objekti

Župnijska cerkev sv. Marjete na Planini pri Sevnici

Cerkev je primer sožitja arhitekturnih sestavin iz različnih časovnih obdobij s kvalitetno baročno opremo.

Enoladijska cerkev, katere ladja in prezbiterij sta iz 15. stoletja. Zvonik je iz prve polovice 17. stoletja. Okrog leta 1700 so ladji na vzhodnem delu prizidali nižji kapeli, v istem obdobju so cerkev podaljšali in banjasto obokali. Leta 1871 so notranjščino ponovno predelali. oprema cerkve je večino iz baroka (18. stoletje).
 

Več

Aktualno

Vabljeni na rastišče velikonočnice na Ponikvi

V Boletini pri Ponikvi so zacvetele znamenite velikonočnice (Pulsatilla grandis). Rastišče se nahaja le nekaj sto metrov od središča Ponikve v smeri proti Šentvidu pri Grobelnem.  

 

Rastišče, ki obsega 1,8 hektarja, je največje od štirih danes znanih rastišč velikonočnice v Sloveniji in dosega skrajno jugozahodno mejo razširjenosti te rastline. Ugodne razmere za rast velikonočnici nudi kraški svet. Okolica Ponikve je območje osamelega krasa z značilnimi kraškimi...

Več

Aktualno

Cveti velikonočnica na Boletini pri Ponikvi

V Boletini pri Ponikvi so na skoraj 2 hektarja velikem travniku, zacvetele prve velikonočnice. V prihodnjih tednih bo na rastišču velikonočnice na Ponikvi v čudovitih vijoličnih odtenkih cvetelo več sto cvetov te stepske rastline. Ta tukaj uspeva zaradi osamelega kraškega površja.

Največje rastišče velikonočnice v Sloveniji

Skoraj 2 hektarja velik polnaravni suhi travnik nudi odlične pogoje za rast velikega kosmatinca, kot se še imenuje velikonočnica. Tukaj vsako le...

Več

Aktualno

28. Martinovi dnevi na Ponikvi

Vabimo na tridnevno tradicionalno martinovanje na edinstveni Ponikvi. Severovzhodni obronki široke celjske kotline so prežeti z vinogradniško tradicijo, zato so že 28. Martinovi dnevi na Ponikvi izvrstna priložnost za pokušino mladih vin domačih vinogradnikov. Številne prireditve pa nam omogočajo doživetje pristnega utripa v lokalni skupnosti.

Program

Petek, 11. november

19.00

V Kulturnem domu Ponikva (Ponikva 43) ...

Več

Aktualno

29. Martinovi dnevi na Ponikvi

Turistično olepševalno društvo Ponikva vabi na 29. Martinove dneve na Ponikvi. Izvrstna priložnost za pokušino mladih vin domačih vinogradnikov, številne prireditve pa popestrijo tradicionalno martinovanje.

Program prireditve


Petek, 10. november 2023

Ob 19.00, Kulturni dom Ponikva

Odprtje Martinovih dnevov in razstave "Starodobniki-večni mladeniči"

  • Nastopajo: Blaže in Nežica, Pevski zbor OŠ Blaža Kocena Ponikva
  • V preddverju dvorane razstavljajo uče...

Več

Aktualno

Vabljeni na prvi pohod po novoodprtih poteh na Ponikvi

V nedeljo, 9. maja, bodo na Ponikvi prvič pripravili pohod po pred kratkim označenih poteh. Sicer gre že za 35. pohod po območju te krajevne skupnosti, pohodniki pa bodo na pot krenili ob 9. uri izpred OŠ Blaža Kocena.

 


Kraška vodna učna pot Stanka Buserja

 

Pot, ki vam predstavi Ponikovski kras, je posvečena izvrstnemu geologu in profesorju Ponkovljanu dr. Stanku Buserju. Na usmerjevalnih tablah vas spremlja smerni znak Pironaea buseri, eden izmed petih fosilo...

Več

Aktualno

Velikonočnica na Ponikvi že cveti

Le nekaj sto metrov od središča Ponikve na bližnjem travniku uspeva redka stepska rastlina velikonočnica.

 

Rastišče, ki obsega 1,8 hektarjev, je največje od štirih danes znanih rastišč velikonočnice v Sloveniji in dosega skrajno jugozahodno mejo razširjenosti te rastline. Ugodne razmere za rast velikonočnici nudi kraški svet. Okolica Ponikve je območje osamelega krasa z značilnimi kraškimi pojavi, ki pa so manj izraziti kot na klasičnem krasu. V bližini teče po...

Več

Kulturna dediščina

Rojstna hiša Antona Martina Slomška

V vasi Uniše pri Ponikvi se je leta 1800 rodil blaženi Anton Martin Slomšek. Njegova rojstna hiša je obnovljena in na ogled obiskovalcem skozi vse leto.

V njej je prikazana življenjska pot velikega duhovnika, vzgojitelja in narodnega buditelja od njegovega zgodnjega otroštva prek odločitve za duhovniški poklic in škofovske službe pa vse do beatifikacije leta 1999. Posebno sobo, tako imenovano sobo svetništva, je poslikal Ivo Kisovec. V gornji etaži hiše je urejena dvorana,...

Več

Napovednik dogodkov

17. Martinovi dnevi na Ponikvi 2019

Danes, v petek, 8. novembra 2019 se začenjajo Martinovi dnevi na Ponikvi, vljudno vabljeni!

Petek, 8. 11. 2019
ob 19.00, Kulturni dom Ponikva

ODPRTJE MARTINOVIH DNEVOV IN RAZSTAVE »PREHRANSKI IZZIVI PRIHODNOSTI«
Nastopajo Blaže in Nežica ter Pevski zbor SONCE.
V preddverju dvorane razstava del učencev Osnovne šole Blaža Kocena Ponikva, podelitev priznanj »Ponkovška velikonočnica 2019« za najlepše urejeno stanovanjsko hišo in za kmetijo ter pokušina mladega mošta in domačih dobrot.
Org.: TOD ...

Več

Napovednik dogodkov

V zavetju cerkve sv. Martina: arheološka odkritja 2012-2018

10.00–11.30, cerkev sv. Martina, Ponikva
SLOVESNA SVETA MAŠA OB 20. OBLETNICI SLOMŠKOVE BEATIFIKACIJE
z domačimi cerkvenimi pevci
Org. Župnija Ponikva

11.30–12.00, cerkev sv. Martina, Ponikva
OTVORITVENA SLOVESNOST IN BLAGOSLOV ARHEOLOŠKEGA NAJDIŠČA SV. MARTINA NA PONIKVI
Krajša predstavitev projekta in pomena za kraj in občino z županom mag. Markom Diacijem, župnikom Alojzem Kačičnikom ter predstavnikoma ZVKDS OE Celje Danijelo Brišnik in Matijo Plevnikom.
Nastop Mladinske folklorne skup...

Več

Napovednik dogodkov

V zavetju cerkve sv. Martina: arheološka odkritja 2012–2018

Vljudno vabljeni v soboto, 21. septembra in nedeljo, 22. septembra 2019 na dogajanja v sklopu dogodka V zavetju cerkve sv. Martina: arheološka odkritja 2012–2018 na Ponikvo.

Sobota, 21. septembra 2019

16.00–18.00, Kulturni dom Ponikva
MUZEJ NA PROSTEM
Predavanje ddr. Verene Vidrih Perko, arheologinje, muzealke, pesnice in publicistke

V ZAVETJU CERKVE SV. MARTINA. ARHEOLOŠKA ODKRITJA 2012–2018
Izvajalci predstavitev: Danijela Brišnik, vodja Zavoda za varstvo kulturne dediščine OE Celje, arheolog...

Več

Napovednik dogodkov

Praznik blaženega Antona Martina Slomška

Praznik blaženega A. M. Slomška praznujemo vsako leto 24. septembra. To je slovesen dan tudi v njegove rojstnem kraju na Ponikvi in je z njim povezanih več dogodkov:
- v soboto, 22. septembra: Slomškov dan oz. srečanje učiteljev, vzgojiteljev, katehetov in staršev (Slomškova rojstna hiša ob 9.30 in župnijska cerkev ob 12.30);
- v nedeljo, 23. septembra: sv. maša v župnijski cerkvi na Ponikvi ob 10.00, in osrednja slovesnost Slomškove nedelje v Vuzenici ob 15.00;
- v ponedeljek, 24. septemb...

Več

Aktualno

Vabljeni na 30. Martinove dneve na Ponikvi

Turistično olepševalno društvo Ponikva med 8. in 10. novembrom vabi na 30. Martinove dneve na Ponikvi. Izvrstna priložnost za pokušino mladih vin domačih vinogradnikov, številne prireditve pa popestrijo tradicionalno martinovanje.
 

Program 30. Martinovih dnevov

Petek, 8. november 2024

19.00, Kulturni dom Ponikva, Ponikva 43

ODPRTJE MARTINOVIH DNEVOV IN RAZSTAVE "NI KRUHA BREZ MOKE IN KMETIJE BREZ ŽENSKE ROKE"

Nastopajo: Blaže in Nežica in Pevski zbor OŠ B....

Več

Napovednik dogodkov

Praznik blaženega Antona Martina Slomška

Praznik blaženega A. M. Slomška praznujemo vsako leto 24. septembra. To je slovesen dan tudi v njegove rojstnem kraju na Ponikvi in je z njim povezanih več dogodkov:
- v soboto, 22. septembra: Slomškov dan oz. srečanje učiteljev, vzgojiteljev, katehetov in staršev (Slomškova rojstna hiša ob 9.30 in župnijska cerkev ob 12.30);
- v nedeljo, 23. septembra: sv. maša v župnijski cerkvi na Ponikvi ob 10.00, in osrednja slovesnost Slomškove nedelje v Vuzenici ob 15.00;
- v ponedeljek, 2...

Več

Napovednik dogodkov

Praznik blaženega Antona Martina Slomška

Praznik blaženega A. M. Slomška praznujemo vsako leto 24. septembra. To je slovesen dan tudi v njegove rojstnem kraju na Ponikvi in je z njim povezanih več dogodkov:
- v soboto, 22. septembra: Slomškov dan oz. srečanje učiteljev, vzgojiteljev, katehetov in staršev (Slomškova rojstna hiša ob 9.30 in župnijska cerkev ob 12.30);
- v nedeljo, 23. septembra: sv. maša v župnijski cerkvi na Ponikvi ob 10.00, in osrednja slovesnost Slomškove nedelje v Vuzenici ob 15.00;
- v ponedeljek, 2...

Več

Sakralni objekti

Cerkev Marije sedem žalosti na Botričnici

Cerkev dominira nad starim trškim jedrom Šentjurja, in sicer na lokaciji prvotne cerkve sv. Janeza na Kamnu. Današnje ime so cerkvi nadeli leta 1676, današnjo stavbo pa so zgradili leta 1736 in posvetili sedem let kasneje. Zvonik na jugu je bil prizidan kasneje, v sredini 18. stoletja. Ladji sta prizidani kapeli, prezbiterij in na jugu zvonik.

Če boste imeli srečo, boste slišali tudi pesem starega zvona, ki nosi letnico 1488 in napis: "Maria hilf uns, uns hitt ... O rex glorie v...

Več

Pohodništvo

Pot treh znamenitih ponkovških mož

Pot je zgodovinsko-geografska, poimenovana po lavantinskem škofu Antonu Martinu Slomšku, kartografu in geografu Blažu Kocenu ter slovničarju in leksikografu Mihaelu Zagajšku. Na usmerjevalnih tablah sledimo Slomškovima Blažetu in Nežici.
 

Opis poti

Od osnovne šole Blaža Kocena Ponikva nas krajevna cesta vodi do čudovitega panoramskega razgleda ob cerkvi svetega Ožbalta. Nadaljujemo po delu Slomškove pohodne poti do Sloma, kjer so v obnovljeni Slomškovi rojstni hiš...

Več

Martinovi dnevi na Ponikvi

Martinovi dnevi na Ponikvi

Prireditev poteka v petek, soboto in nedeljo okoli godu sv. Martina, ki je farni zaščitnik. Martinovanje se začne s pokušino mošta in razstavo, ki je na ogled vse dni Martinovanja. Sobota je na Ponikvi dan za predavanja, zvečer pa se v cerkvi sv. Martina izvede koncert. V nedeljo ob 10. uri sledi sveta maša, nato pa druženje na Slomškovem trgu, s krstom mošta, sejmom in druženjem.

 

Organizator:
Turistično olepševalno društvo Ponikva
031 704 980
tod.ponikva@gmai...

Več

Aktualno

Cveti velikonočnica

Kilometer jugovzhodno od Ponikve so, na skoraj 2 hektarja velikem travniku, zacvetele prve velikonočnice. V prihodnjih tednih bo na rastišču velikonočnice v Boletini pri Ponikvi v čudovitih vijoličnih odtenkih cvetelo več sto cvetov te stepske rastline, ki na Ponikvi uspeva zaradi kraškega površja.

Največje rastišče velikonočnice v Sloveniji

Skoraj 2 hektarja velik polnaravni suhi travnik nudi odlične pogoje za rast velikega kosmatinca, kot se še imenuje velikonočni...

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Ane na Prevorju

Na tem mestu je izpričana cerkev že v 15. stoletju, ko so jo požgali Turki. Današnja stavba je na lokaciji prejšnje, zgrajena je bila v začetku 19. stol. (1806-07). Zvonik je bil nadzidan v l. 1901 v neogotskem slogu. Oprema je iz 19. stoletja.

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Ilja v Dramljah

Cerkev z ladjo, absidalno zaključenim prezbiterijem in zvonikom ob severni strani ladje. Vzhodni del ladje je srednjeveški, medtem ko so ostalo prizidali v 18. stoletju. Oprema je baročna.

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Jakoba na Žusmu

Cerkev sv. Jakoba je nastala v 14. stoletju. Iz tega časa je ladja, v 15. stoletju je bila obokana, prizidan ji je bil prezbiterij. Takrat je bila cerkev tudi poslikana. Freske so delo žirovniškega mojstra iz let 1450 do 1455. Zvonik so prizidali 1665. leta.

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Valentina na Žusmu

Na mestu današnje, baročne stavbe iz 18. stoletja (1714), je stala prvotna cerkev, ki je omenjena že leta 1545. Cerkev sestavljajo zvonik iz konca 19. stoletja (1894), ladja in tristrano zaključeni prezbiterij z zakristijo. Oltarji so iz 18. stoletja, dekorativna poslikava notranjščine pa iz leta 1930. 

Več

Kulturna dediščina

Spominski park na Ponikvi

V spominskem parku na Ponikvi se nahaja spomenik NOB, ob 25-letnici samostojne Slovenije pa se je bil postaviljen tetraeder (nekdanja protitankovska ovira iz vojne za samostojno Slovenijo) z napisom: »v spomin žrtvam vojn«. Na ploščadi je nameščena tudi obsežna klop, kot že nekoč, kjer se bodo ljudje lahko srečevali in posedeli, s pogledom na posodobljeno vodno korito s fontano. Voda kot vir življenja zaokrožuje simboliko kraja spomina, hkrati pa predstavlja tudi začetek Kra...

Več
SHIFT + A