Muzejska zbirka Glažute na območju Žusma

Razstavljeni predmeti nekdaj tretje največje glažute v deželi Štajerski

Cerkvica sv. Leopolda v Loki pri Žusmu je s svojo notranjo opremo in razstavljenimi eksponati pravi muzej steklarstva, ki je bilo v Loki in njeni okolici prisotno že sredi 18. stoletja. 

Cerkev zgradil zadnji Žusemski graščak

Cerkev je dal leta 1871 zgraditi zadnji Žusemski graščak in lastnik loške glažute Leopold Fiegelmüller. Izstopa notranja oprema: lestenec, večne luči, okraski na oltarju, kropilniki, ki so jih naredili v takratni glažuti. Na koru so v vitrinah razstavljeni redki ohranjeni stekleni izdelki, ki so nastali v loški glažuti. Izdelki loške glažute so prejeli številna priznanja, izvažali so jih celo v Ameriko. O lepoti steklenih izdelkov iz loške steklarne še vedno pričajo lestenci, ki krasijo številne cerkve na območju Kozjanskega. Obnovljen glažutarski lestenec lahko vidimo v cerkvi sv. Valentina na Žusmu. Od nekdaj tretje največje glažute v nekdanji deželi Štajerski, ki je na vrhuncu zaposlovala okoli 200 ljudi, ni ostalo skoraj nič.

Dostop

Loko pri Žusmu lahko obiščemo z avtobusom, ki vozi na relaciji Celje-Loka pri Žusmu ali Celje-Tinsko. Izstopimo v središču kraja, pri cerkvi sv. Leopolda.
Če se odločimo za pot z avtom ali kolesom se iz Šentjurja zapeljemo v smeri Kozjega. V kraju Gorica pri Slivnici, v krožišču, zavijemo za Loko pri Žusmu in se zapeljemo po cesti mimo Slivniškega jezera. V Loki pri Žusmu zavijemo desno, gledamo oznako za center kraja. Zapeljemo se mimo cerkve, parkiramo pri trgovini ali podružnični šoli, ki sta oddaljeni 50 metrov od muzeja.

Ogledi muzejske zbirke Glažute na območju Žusma

Po predhodnem dogovoru.

Več informacij:
TIC Šentjur
03 749 25 23, 041 660 091
tic@turizem-sentjur.com
 

GPS koordinate

Zemljepisna širina: 46.1590054° Zemljepisna dolžina: 15.5142339°
SHIFT + A