Južna železnica je prišla v Šentjur leta 1846 in je pomembno vplivala na razvoj kraja. Danes je pri železniški postaji v Šentjurju urejen muzej, posvečen Južni železnici. V prostorih TIC Šentjur je urejena stalna razstava New Swing Quarteta z naslovom Pesem Južne železnice. Zgornji trg slovi in se ponaša z rojstno hišo skladateljev Ipavcev, izjemno družino skladateljev in zdravnikov, in z muzejem Rifnik in njegovi zakladi.
Na kratko
- Krožna kolesarska pot dolžine: 34 km (asfalt in makadam)
- Trajanje: s postanki primerna za poldnevno krožno turo, brez postankov 4 ure
- Zahtevnost: srednje zahtevna
- Izhodišče poti: Zgornji trg v Šentjurju (brezplačno parkirišče), železniška postaja Šentjur ali železniška postaja Ponikva, parkirišče pri avtobusnem postajališču v Dramljah (pri osnovni šoli)
- Skupni vzpon: 1002 m
- Najvišja točka: 445 m
- Najnižja točka: 249 m
- Ogled muzejskih zbirk in spominske sobe v Šentjurju je mogoč od ponedeljka do petka med 9.00 in 16.00, izven delovnega časa po predhodnem dogovoru, ogled Muzeja južne železnice je mogoč po predhodnem dogovoru
- V Šentjurju je več samopostrežnih trgovin in gostinskih lokalov
Zemljevid poti
Opis kolesarske poti Pesem južne železnice
Iz zgornjega trga v Šentjurju se spustimo v center Šentjurja. Pri železniški postaji si lahko ogledamo Muzej južne železnice. Zapeljemo se skozi Hruševec in čez Vrbno nadaljujemo z blagim spustom v Zlateče. Prispemo na Blagovno, peljemo se mimo nekdanje graščine Blagovna v Goričici in pri Konjeniškem centru Blagovna zavijemo desno (ali le prečkamo cesto in se osvežimo s pijačo na Rajskem otoku) na cesto proti Šentjurju in po nekaj metrih levo v Cerovec – Jarmovec, med gozdovi in travniki. Ustavimo se lahko pri partizanski bolnici Zima, ki leži tik ob istoimenskem počivališču na Štajerski avtocesti. Po ogledu nadaljujemo pot vzporedno z avtocesto po gozdu in se na križišču pod avtocesto držimo desno. Vožnja se odvija med gozdnimi jasami in polji ter travniki in z blagim daljšim vzponom pridemo v Marija Dobje. Tukaj si lahko ogledamo repliko kužnega znamenja, nato zavijemo desno proti Svetelki, mimo Svetelškove domačije skozi center Dramelj, kjer se lahko okrepčamo pred vzponom na sv. Uršulo, saj nas čaka kar zahteven, a ne predolg vzpon. Pri Osnovni šoli Dramlje zavijemo levo na glavno cesto in po nekaj metrih desno na cesto za sv. Uršulo, na 461 m n.m.v. Na vrhu se lahko sprehodite okoli romarske cerkve, posedite pri obnovljeni planinski postojanki drameljskih planincev in uživate v razgledih na gričevnato krajino. Po makadamski podlagi se med vinogradi spustimo v Šedino, mimo ranča Shire (Shire je pasma velikih vlečnih konj, ki izvira iz Anglije) pod Uršulo naprej proti naselju Razbor in Zagaj pri Ponikvi v Hotunje. Predlagamo kratek oddih za malico ob Mastenovih ribnikih. Po okrepčilu nadaljujemo pot do železniškega prehoda Ponikva, kjer zavijemo desno v smeri proti Šentjurju, mimo Gostilne pri Gobcu. Na vrhu vzpona zavijemo levo med sadovnjake za Brezje ob Slomu in po gozdnem spustu v Kameno, čez travnike in uživamo v razgledu z Botričnice na poti v Zgornji trg Šentjur, na začetno točko pri TIC Šentjur, kjer vam z veseljem svetujejo že za naslednji kolesarski izlet po destinaciji Šentjur Tour.