Obdobje 2. svetovne vojne na Kozjanskem in območju med Drameljskimi goricami in Šentjurjem je pripoved o trpljenju in pogumu, o okupaciji in nasilju, začetku upora in stopnjevanju nasilja, o uspešnih bojih in osvoboditvi.
Partizanske bolnice - spomeniki humanosti
Na območju današnje občine Šentjur so delovale tri partizanske bolnice, ohranjeni sta dve. Vse tri so zgradili zaradi potreb XIV. divizije.
Skrita v gozdovih na severnem pobočju hriba Javoršica, južno od Rudnice, je partizanska bolnica R-6. V notranjosti je še ohranjena originalna oprema, tudi medicinski pripomočki. Preprost objekt je sprejel 12 ranjencev, zanje so skrbeli bolničarka, kuharica in oskrbnik. Zaradi kuhanja je imela poseben dimni sistem, ki je ohladil dim, kar je omogočalo varno delovanje bolnice. Nad bolnico vodi planinska pot med Pilštanjem in Žamerkom.
V nekoč težko prehodnem gozdu Šohta so zgradili partizansko bolnico z imenom Zima. Po njej se imenuje avtocestno počivališče pri Dramljah in iz počivališča v smeri Ljubljane, lahko bolnico tudi obiščemo. Prve ranjence je bolnišnica sprejela avgusta 1944. Poleg večjega podzemnega bunkerja, ki je lahko sprejel 23 ranjencev, so zgradili še bunker za hrano. V času delovanja bolnice se je tu zdravilo 124 ranjencev. Februarja 1945 je bila odkrita, a so ranjence pravočasno premestili na varno. Mimo partizanske bolnice vodi planinska pot XIV. divizije, do nje nas pripelje tudi krožna pohodniška pot Blagovna.
Partizanska kapelica
Preseneti stara kapelica, pravi ljudski spomenik žrtvam 2. svetovne vojne. Ta stoji na tromeji občin Šentjur, Podčetrtek in Kozje, v zaselku Počval. V tem mirnem in tihem delu Kozjanskega, v bližini Prevorja, stoji pozabljena nad razpotjem poti in cest. Mimo kapelice vodi planinska pot od kraja Pilštanj proti Žamerku in Žusmu, ta nas pelje tudi nad partizansko bolnico R-6.
Planina pri Sevnici
Pestro in tragično dogajanje med 2. svetovno vojno na Planini pri Sevnici lahko odkrijemo na stalni razstavi Kozjansko žari. To je zgodba o trpljenju in okupatorjevem nasilju, poskusu upora in uspešnih bojih, osvobojenem ozemlju, o ponovni okupaciji ter slednjič dokončni osvoboditvi. Drobce tega časa lahko ujamemo tudi na fotografski razstavi Življenje skozi objektiv Alfonza Juršeta. Upokojeni orožnik in ljubiteljski fotograf je s svojim fotoaparatom dokumentiral požgan trg Planina. Pohodniški izlet na Bohor nas pripelje do spominskega obeležja na lokaciji, kjer je delovala partizanska bolnica R-9 Netopir.
Resevna
Ob gozdni jasi, malo pod vrhom Resevne, v bližini planinskega doma, stoji kamnita piramida. Spominsko obeležje na tragične dogodke sredi marca 1945. Manj kot dva meseca pred koncem 2. svetovne vojne je na Resevni padlo 80 borcev. Mimo spomenika vodijo planinske poti iz smeri Šentjurja in Jakoba pri Šentjurju.