Slovenski dan brez zavržene hrane za ozaveščanje o ravnanju s hrano

Kategorije: Zelena shema

Slovenski dan brez zavržene hrane, ki ga letos uradno obeležujemo drugič, posameznike spodbuja k zmanjševanju in preprečevanju nastajanja zavržene hrane. Pri tem je poudarek na ozaveščanju o pomenu premišljenega načrtovanja nakupov. Leta 2022 je vsak prebivalec Slovenije zavrgel povprečno 72 kilogramov hrane.

Letošnja kampanja ob slovenskem dnevu brez zavržene hrane spodbuja, naj zbudimo svojo hranozavest ter s hrano ravnamo varčno, so zapisali na spletni strani Naša super hrana. Bistveni koraki za manj zavržene hrane so načrtovanje svojih obrokov, kupovanje lokalnih, trajnostnih živil in uporaba ostankov hrane za pripravo novih jedi.

Na dogodku, ki je potekal v Hiši Evropske unije in so ga pripravili na ministrstvu za kmetijstvo ter ministrstvu za okolje s partnerji, so sogovorniki iz Slovenije in tujine predstavili posledice odpadne hrane, možna ukrepanja in dobre prakse ter opozorili na nasprotja med odnosom do hrane nekoč in danes.

Udeleženci posveta so razpravljali tudi o načinih, da hrano, ki je nedotaknjena in ni prišla do krožnika, distribuiramo do ljudi v stiski, in o načinih, da hrano, ki ni primerna za prodajo ljudem, predelamo v krmo za živali.

Vlada je 24. april za slovenski dan brez zavržene hrane razglasila lani. 

-----------------------

Vsak posameznik lahko pomaga pri zmanjševanju količine odpadne hrane s planiranjem obrokom in pravilnim shranjevanjem živil. Iniciativi se pridružuje tudi Turistično gostinska zbornica Slovenije, ki člane poziva, da še okrepijo aktivnosti obveščanja o izgubah hrane.

GPS koordinate

Zemljepisna širina: 46.031981° Zemljepisna dolžina: 14.529676°
SHIFT + A