Temelj slovenskega turizma je narava in skrb, da jo ohranimo za naše zanamce. Odpadki so del vsakdanjega življenja, s turističnim obiskom pa se njihov obseg povečuje. Ni sporna vsa plastika, pač pa plastika za enkratno uporabo. Pandemija Covid-19 je še dodatno spodbudila uporabo plastike za enkratno uporabo, zato je zdaj čas, da jo postopno izločimo iz slovenskega turizma in to komuniciramo tudi našim gostom, ki v zeleni destinaciji pričakujejo trajnostne rešitve.
S 3.7.2021 je stopila v veljavo EU direktiva o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje. Direktiva prepoveduje plastične krožnike, jedilni pribor, slamice, palčke za balone in vatirane palčke za enkratno uporabo. Plastični proizvodi za enkratno uporabo so v celoti ali delno izdelani iz plastike in so namenjeni samo za enkratno uporabo ali za uporabo za kratko obdobje. Ali ste vedeli, da plastika za enkratno uporabo skupaj z ribiškimi odpadki prispeva h kar 70 % odpadkov, ki pristanejo v morjih?
Onesnaženost Zemlje s plastičnimi produkti, še posebej za enkratno uporabo, je doseglo kritično mejo, zaradi česar je potrebno uvesti ukrepe za omejitev škode, ki jo ima naše ravnanje s tem virom na planet. Potrebna je sprememba v miselnosti ponudnikov, kot tudi potrošnikov, pri čemer imamo slovenski turistični ponudniki in destinacije, kot ambasadorji trajnosti, veliko vlogo.
Pridružite se vseslovenski iniciativi in se podpišite pod zeleno zavezo: Zaveza za izločanje plastike za enkratno uporabo iz slovenskega turizma.
Več informacij o pristopu k zavezi najdete na povezavi Slovenske turistične organizacije: https://www.slovenia.info/sl/poslovne-strani/zelena-shema-slovenskega-turizma/manj-plastike-vec-trajnosti
-----------------------
Spoštovani ponudniki, pridružite se uspešnemu trajnostnemu poslovanju. V Sloveniji trajnostna osveščenost potrošnikov raste. Trajnost je nekaj, o čemer se v Sloveniji pogovarjamo, a jo še vedno premalo izvajamo.
Čuvajmo okolje. Eno samo je. Poskrbimo torej, da naš planet lep tudi ostane.