Drugi KUL bazar slavil kulturno in kulinarično raznolikost sveta

V soboto popoldne je Razvojna agencija Kozjansko – OE TIC Šentjur uspešno izvedla drugi KUL BAZAR, kulinarični in kulturni dogodek. V Zgornjem trgu v Šentjurju so se zbrali Šentjurčani in prijateji iz celega sveta, ki so se združili na praznovanju raznolikosti in medsebojnega povezovanja.

2. KUL BAZAR – KULinarični in KULturni bazar je nastal iz želje po spoznavanja bogastva kulturnih in kulinaričnih tradicij, ki so jih predstavljali prijatelji iz različnih držav. Na stojnicah so obiskovalci uživali v okusnih jedeh iz Mehike, Peruja, Nemčije, Japonske, Rusije in Kosova.

Chrisha Dobrajc Frias prihaja iz Mehike, a že 17 let živi v Sloveniji. Na mednarodni izmenjavi študentov je pred leti na Ponikvi spoznala moža in tukaj ostala. Na KUL bazarju se je s sinom predstavila drugič in na stojnici sta navdušila z mehiško hrano in prijaznostjo. »Mehiška hrana je zaradi priljubljenosti tacosa prepoznavna po celem svetu.  Pripravila sem tudi svinjsko meso na poseben način, kuhal se je štiri ure. V naši kulinariki so pomembne omake, ki se ponudijo zraven mesa, krompirja in tortilj. Ponudila sem tudi posebno vrsto tekile.«

Če je  Chrisha Dobrajc Frias iz Mehike mnenja, da smo Slovenci zaprt narod, je Vera Haliti z Albanije, ki že tridet let živi v Sloveniji, poudarila, da smo Slovenci odprti in gostoljubni ljudje. Na stojnici, ki jo je organizirala Antigona Bobaj se je njuna država predstavila s tradicionalnimi jedmi s Kosova, Albanije in Severne Makedonije. »Ponudili smo sočno sladico tres leches, tolumbe, baklavo, kifelčko, sokove in vino. Osnovne informacije države smo zbrali na plakat. Tovrstna srečanja so pomembna, da se narodi spoznavamo med sabo. Živimo drug z drugim in če se ne poznamo, potem med nami nastanejo zidovi. Dejansko pa si nismo tako različni, kot bi si mislili. Hrana, glasba, smeh nas združujejo.« Za konec je dodala, da je največja značilnost Kosovarjev gostoljubje in sprejemanje drugih kultur brez predsodkov.

Na stojnici Peruja se je predstavil José Armando Valencia Zuloaga, ki je lansko leto potrkal na vrata Razvojne agnecije z željo po predstavitvi svoje države v lokalnem okolju - in tako se je rodil KUL bazar. Rusko stojnico je predstavljala Ela Kavka, ki je v lokalnem okolju poznamo kot čebelarko in umetnico, v Sloveniji pa živi že več kot 20 let. Ukrajinka, ki se je rodila v Rusiji in vrsto let živela v Berlinu Liuba Heinrich je predstavila japonsko kulinariko in japonsko telesno terapijo, imenovano shiatsu.

Rosanda Ploštajner, ki je 32 let živela v Nemčiji, je predstavila značilno nemško pecivo, ki se postreže ob popoldanski kavi, vse sladice so bile kombinirane s sadjem. Rosanda je pohvalila prireditev. »Tisti, ki smo živeli v tujini, vemo, kakšni so občutki tujcev, ki živijo v Sloveniji. Takoj smo se začutili in pristno smo bili veseli eden drugega. Res nam je lepo in jaz sem imam prav luštno tukaj.«

Poleg kulinaričnih užitkov so organizatorji pripravili tudi pester kulturni program, ki je vključeval glasbene, plesne in gledališke nastope.

Na malem odru so se zaslišali tradicionalni in manj tradicionalni mednarodni zvoki. Kulturno začimbo v mednarodni lonec so prvi dodali Slovenci, predstavila se je Folklorna skupina Blagovna, sledile so flavtistke Glasbene šole skladateljev Ipavcev Šentjur, orientalske plesalke KUD Sahar, Boštjan Oder z japonskim kamišibaj gledališčem. Slišali smo lahko tudi kosovski pop in tradicionalno perujsko piščal - zampoño. Filip in Urh Burnik (Teatania) sta predstavila čaje iz različnih azijskih držav. Konec prireditve živahno zaključila pevka Špela Jezovšek-Stella, ki jeseni odhaja na Japonsko. Eno od skladb je zapela tudi v japonščini. DJ Denis Kladnik, poznan kot Dennis N'bakhaa je med celotnim dogajanjem skrbel za glasbeno podlago držav, katerih predstavniki so bili na stojnicah.

Dogodka se je udeležila tudi podžupanja Silva Koželj, ki je pozdravila obiskovalce in mednarodne goste. Stojnice si je ogledala tudi namestnica veleposlanika Republike Kosovo v Sloveniji Shpresa Bajrami.

Zgornji trg je popoldan zaznamoval KUL bazar, večer pa Poletna muzejska noč - vseslovenska promocija muzejev in zbirk. Od poznih popoldanskih do večernih ur so bila odprta vrata Ipavčeve hiše, muzejske zbirke Rifnik in njegovi zakladi, spominske sobe New Swing Quarteta, Pesmi Južne železnice in Galerije Zgornji trg Šentjur.

Barvit večer so zaključile članice pripovedovalske skupine Tu in tam z dogodkom Ta vražje, s prepletom ljudskih zgodb in vraž o hudičih, coprnicah in strašljivih dogodkih.

GPS koordinate

Zemljepisna širina: 46.031981° Zemljepisna dolžina: 14.529676°
SHIFT + A