V prvih dneh aprila sta se v Šentjur iz daljnih južnih krajev vrnili štorklji. Že takoj po vrnitvi sta se lotili urejanja gnezda. Njun namen bivanja pri nas je nagonski, da čez toplejše mesece vzredita zarod, ki bo nadaljeval obstoj njihove vrste. Lansko leto je ravno šentjurski par imel preglavice pri vzreji mladičev.
Letošnja dobrodošlica za štorklji ni preveč obetavna, saj sta se štorklji vrnili v času velike suše, zato trenutno še ni obilice hrane (večje žuželke, dvoživke). Še pomembnejše za njuno preživetje in uspešno gnezditev bo stanje na travnikih v bližini njunega gnezda v prihodnjih mesecih. Lastniki travnikov ob Voglajni bodo pri tem imeli ključno vlogo. Pretirano gnojenje travnikov zmanjšuje pestrost živali in rastlin in s tem količino štorklji dostopne hrane.
Iz bližnjih občin so poznani primeri objestnosti kmetovalcev med košnjo travnikov. Štorklja je včasih med košnjo resda skoraj nadležna, saj se poskuša čim hitreje nahraniti, čeprav s tem tvega trčenje s traktorjem ali koso. V takem primeru mora zmagati razum človeka nad nagonom živali in kosec mora nekoliko upočasniti hitrost traktorja med košnjo. Prav tako bomo vsi Šentjurčani imeli odgovornost, da štorklji zagotovimo potreben mir med hranjenjem in gnezdenjem. Kljub temu, da štorklje bivajo skupaj s človekom, so plašne živali predvsem na odprtem travniku med hranjenjem. Sprehajalci in drugi obiskovalci travnikov se štorklji med pašo raje izognimo in jo opazujmo z velike razdalje.
Štorklja vendarle ni samo živalska vrsta. Je pojem, ki je ukoreninjen v naših življenjih že od rojstva. Naša dolžnost je, da pojem in vrsto ohranimo v njuni pristnosti.
Informacijo so nam posredovali iz Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave - Območne enote Celje.