Pridih pomladi - promocija ekoturistične ponudbe občine Šentjur v Italiji

 V nedeljo, 20. marca, dan pred prvim pomladnim dnevom, je na posestvu La Subida v Krminu v Italiji, potekala promocija ekološke in biodinamične ponudbe občine Šentjur in delavnica o biodinamiki, ki jo je organiziral Zavod Demeter


V nedeljo, 20. marca, dan pred prvim pomladnim dnevom, je na posestvu La Subida v Krminu v Italiji, potekala promocija ekološke in biodinamične ponudbe občine Šentjur in delavnica o biodinamiki, ki jo je organiziral Zavod Demeter. Destinacija je priljubljena izletniška točka predvsem za Italijane in zamejske Slovence Na srečanju se je predstavila Zeliščna kmetija Kalan, Ekološka kmetija Jenšterle, vinogradnik Aci Urbajs, ki je vodil tudi delavnico ter Turistično-informacijski center občine Šentjur s priložnostnimi promocijskimi materiali.
 
Furlanski Krmin je v avstrijskem cesarstvu Franca Jožefa predstavljal za obsoškega človeka in še predvsem za kmete slovenskih Brd središče in to večjega pomena kot danes. Ta pot je vodila naše prednike na krminski sejem in jih soočala z mestnim utripom, po njegovi železnici so se odpošiljali tedaj izvrstno in cenjeno vino in vsi zgodnji sadovi tukajšnjih njiv za dunajska in graška plemiška omizja. Danes se v tem majhnem mestecu med Gorico in Vidmom, s svojo vrhunsko kulinariko v domači gostilni in bogato turistično ponudbo, ki jo sestavlja eko vasica, prostor za piknike, maneža s konji, tennis igrišča, bazen, čudoviti vinogradi, golf igrišče in še kaj, ustvarja družina zemejskih Slovencev Sirk.
 
V gostilni Il Cacciatore v lasti Joška in Loredane Sirk, je po uvodnem delu s predstavitvijo ekoturistične ponudbe iz Šentjurja na dvorišču, potekala delavnica o bio-dinamičnem kmetovanju z naslovom Pridih pomladi, ki sta jo vodila dr. Adriano Zago, agronom iz Firenc in Aci Urbajs, vinogradnik z Rifnika. Prvi je predstavil kvaliteto in različne metode uporabljanja bio-dinamičnih sredstev, Urbajs pa svoje praktične izkušnje biodinamičnega kmetovanja in vpetost svojega vinograda v starodavno arheološko najdišče, kjer so bili vinogradi že v rimskih časih. V predstavitvi je poudaril predvsem prisotnost konjev na kmetiji, ohranjanje čistega okolja, kjer na 1 ha zemlje najdemo za 1 kg mikroorganizmov ter predstavil tudi širše sodelovanje z okoliškimi ekološkimi kmetijami med Rifnikom, Resevno in Kalobjem, kjer se je oblikovala neformalna skupina Kres.
 
 
 
SHIFT + A