Pravljični dan Evrope

V ponedeljek, 9. maja, je Turistično informacijski center Občine Šentjur v sodelovanju s Knjižnico Šentjur organiziral na vrtu Ipavčeve hiše uro pravljic.

V ponedeljek, 9. maja, je Turistično informacijski center Občine Šentjur v sodelovanju s Knjižnico Šentjur organiziral na vrtu Ipavčeve hiše uro pravljic.

Verjetno zelo malo ljudi ve, da je 9. maja 1950 bil narejen prvi premik v smeri oblikovanja Evropske unije. Tistega dne je v Parizu, ob upoštevanju nevarnosti tretje svetovne vojne, ki je pogreznila vso Evropo, francoski zunanji minister Robert Schuman predlagal oblikovanje nadnacionalne evropske institucije, ki je bila pristojna za upravljanje industrije premoga in jekla, kot sektorja, ki je bil ta čas podlaga za vso vojaško moč. Države, na katere se je obrnil, so skoraj uničile druga drugo v grozovitem sporu, ki je pustil za sabo občutek materialnega in moralnega opustošenja.


Vsaka država, ki demokratično izbira pristop k Evropski uniji, podpira njene temeljne vrednote miru in solidarnosti. Te vrednote se izražajo z gospodarskim in socialnim razvojem, ki zajema okoljske in regionalne razsežnosti, ki za vse državljane jamčijo spodoben življenjski standard.


Učenci Glasbene šole Skladateljev Ipavcev so najprej zaigrali Evropsko himno, Odo radosti, ki jo je za zadnje dejanje svoje devete simfonije Ludwig van Beethoven uglasbil na pese Fridericha von Schillerja in odseva njegovo idealistično vizijo človeštva kot skupek bratskih narodov.

Pravljičarka Andreja Bosio iz Knjižnice Šentjur pa je prebrala pravljico, ki jo je izdala Evropska komisija, in so jo otroci ob koncu prejeli tudi kot darilo.

SHIFT + A