Po tretji etnološko-kulinarični prireditvi Bučn'ce

V soboto, 17. oktobra, so na šentjurski tržnici pripravili tretjo etnološko-kulinarično prireditev Bučn'ce, ki sta jo organizirala Ljudska univerza Šentjur in lokalni časopis Šentjurčan.

V soboto, 17. oktobra, so na šentjurski tržnici pripravili tretjo etnološko-kulinarično prireditev Bučn'ce, ki sta jo organizirala Ljudska univerza Šentjur in lokalni časopis Šentjurčan.

Na prireditvi je sodelovalo okoli trideset razstavljavcev: ekološke kmetije, turistična društva, posamezniki, osnovne šole, Šolski center Šentjur, kulinarično predstavitev pa so pripravili tudi gostje iz srbske Kikinde. Turistično predstavitev šentjurske občine so pripravili tudi pri TIC Šentjur.

Obiskovalci so bili pozvani, da pokažejo največjo in najtežjo bučo, ki so jo pridelali na svojih njivah ali vrtovih. Najtežja buča, ki je letos tehtala 46 kilogramov, je last Alojza Oblaka, najdaljša buča, ki je merila 1,33 m pa je last družine Pušnik s Planine pri Sevnici. Naziv za najlepše okrašeni razstavni prostor sta prejeli ekološka kmetija Debelak iz Hotunja pri Ponikvi in Podružnična osnovna šola Blagovna. Omeniti velja tudi lastnike in najemnike trgovin v poslovnem centru, saj so za tekmovalce prispevali bogate nagrade.

Lokalni časopis Šentjurčan je na prireditvi razglasil zmagovalce akcije Najlepše rože 2009. Po izboru strokovne komisije in bralcev ima najlepše rože družina Plahuta z Jezerc. Posebno priznanje si je prislužila Marica Kroflič iz Marija Dobja za najlepše urejeno gospodarsko poslopje.

Organizatorji so bili z obiskom in širitvijo prireditve zadovoljni, v naslednjem letu pa načrtujejo razširitev projekta s spremljevalnimi dogodki kot so razna strokovna srečanja na področju izobraževanja, kulture in turizma.

Teden dni pred Bučn'cami je šentjurska delegacija obiskala Kikindo, kjer so sodelovali na 24. turistični prireditvi Dani ludaje, kjer se rdeča nit vrti ravno okrog buč. Lično urejena šentjurska stojnica je bila med najbolj obleganimi, saj je vsega zmanjkalo v pičlih dveh urah.

Šentjurska delegacija je opravila razgovore s predstavniki družbenega in gospodarskega življenja mesta Kikinda, kjer so med drugim spregovorili o možnostih skupnega sodelovanja na različnih področjih – v turizmu, kulturi, gospodarstvu. Priložnosti za sodelovanje so predvsem pri črpanju sredstev evropskih kohezijskih skladov in izvedbi skupnih razvojnih projektov. Na sprejemu pri predsedniku tamkajšnje občine je zbrane v slovenskem jeziku nagovorila tudi direktorica Ljudske univerze Šentjur Jelka Godec in prenesla županove pozdrave občini, ki leži tik ob romunski meji.


 

SHIFT + A